Rady dla Rodziców na pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu

1. Pożegnanie z dzieckiem musi być krótkie, bez przeciągania.Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je na do widzenia i wyjdź.

1. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się zmienić osobę przyprowadzającą na taką, z którą rozstania będą mniej bolesne.
  2. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wymusić wszystko.
  3. Nie składaj obietnic typu: „Jeśli pójdziesz do przedszkola, kupię ci zabawkę”. Nie można posługiwać się szantażem.
  4. Kontroluj, co mówisz. Zamiast: „Już możemy wracać do domu”, powiedz: „Teraz idziemy do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie sugeruje, że przedszkole jest dla niego przymusowe.
  5. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co robiło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.
  6. Nie spóźniaj się z odbiorem dziecka. Przestrzegaj czasu odbioru, jaki obiecasz dziecku.
  7. Pozwól dziecku w pierwszych dniach zabrać do przedszkola jego ulubioną zabawkę. Spowoduje to przeniesienie elementu dawnej rzeczywistości do nowej.
  8. Nawiąż kontakt z nauczycielką. Nie obawiaj się mówić, co Cię martwi w zachowaniu dziecka. Kadra pedagogiczna jest dla Twojego dziecka, wychowuje je i rozwija w nim jego najlepsze strony.
  9. Zaufaj nauczycielom. Jeśli coś Ci się nie podoba w ich zachowaniu, porozmawiaj z nimi szczerze, ale nie mów o tym w obecności dziecka, podważysz autorytet „Jego pani” i nie przyczynisz się do poprawnej współpracy między Wami a nauczycielką.