Jadłospis w Grojcu

 

DSC01033

 

Poniedziałek 15.10.

Śniadanie: chleb z masłem, pasztetem drobiowym, ogórek kiszony, papryka, herbata z cytryną i miodem, . ALERGENY(gluten, ).

Obiad: zupa pomidorowa z makaronem, ziemniaki pieczone z kiełbasą, śliwka, kompot wieloowocowy. ALERGENY(seler, gluten, soja).

Podwieczorek: koktajl truskawkowy, wafle andrutowe. ALERGENY(białko mleka).

Wtorek 16.10.

Śniadanie: zupa mleczna z płatkami owsianymi, weka z masłem serkiem Bieluchem i dżemem, marchewka do chrupania. ALERGENY(gluten , białko mleka).

Obiad: zupa jarzynowa z zacierką i zieleniną, filet z kurczaka w panierce, ziemniaki, surówka z czerwonej kapusty, woda z cytryną. ALERGENY(seler, gluten, białko mleka, jaja).

Podwieczorek: banan, chrupki kukurydziane. ALERGENY (brak).

Środa 17.10.

Śniadanie: chleb razowy z masłem, szynką wieprzową, pomidor, kawa z mlekiem, jabłko. ALERGENY(gluten, białko mleka).

Obiad: zupa kalafiorowa z ziemniakami, makaron z serem, śliwka, kompot wieloowocowy. ALERGENY(białko mleka, gluten, seler, ).

Podwieczorek: soczek owocowo-warzywny, paluszki. ALERGENY( gluten ).

Czwartek 18.10.

Śniadanie: weka z masłem, serkiem śmietankowym, rzodkiewka, ogórek zielony, kakao, jabłko. ALERGENY(gluten, białko mleka).

Obiad: zupa jarzynowa z ryżem, zielenina, pulpety w sosie, ziemniaki, ogórek kiszony, woda z cytryną. ALERGENY(seler, jaja, gluten).

Podwieczorek: winogrona, herbatniki. ALERGENY(gluten,).

Piątek 19.10.

Śniadanie: chleb mieszany z masłem, jajkiem, ogórek kiszony, papryka, kawa z mlekiem, jabłko. ALERGENY(gluten , jaja, białko mleka)

Obiad: zupa jarzynowa z kaszą manną, zielenina, ryba morszczuk duszona w jarzynach, ziemniaki, kompot wieloowocowy. ALERGENY(seler, ryba, gluten, ).

Podwieczorek: gruszka, wafle ryżowe. ALERGENY(brak ).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *