Jadłospis w Grojcu

 

DSC01033

 

Poniedziałek 16.04.

Śniadanie: chleb z masłem, pasztetem drobiowym, ogórek zielony, kawa z mlekiem, jabłko . ALERGENY(gluten, białko mleka).

Obiad: barszcz czerwony z ziemniakami, makaron z serem, mandarynka, kompot wieloowocowy, ALERGENY( białko mleka, gluten, ).

Podwieczorek: budyń waniliowy z czekoladą gorzką, chrupki kukurydziane.

ALERGENY(białko mleka, )

Wtorek 17.04.

Śniadanie: zupa mleczna z kaszą manną, weka z masłem i dżemem, marchewka do chrupania. ALERGENY(gluten białko mleka).

Obiad: zupa jarzynowa z zacierką, zielenina, kotlet schabowy w panierce, ziemniaki, mizeria z jogurtem naturalnym, woda z cytryną.. ALERGENY(seler, jaja, gluten, białko mleka).

Podwieczorek: jabłko, ciastka 5–zbóż. ALERGENY(gluten).

Środa 18.04.

Śniadanie: chleb razowy z masłem, filet z indyka, pomidor, szczypiorek, kawa z mlekiem, jabłko. ALERGENY(gluten, ,białko mleka).

Obiad: zupa fasolowa z ziemniakami i kiełbasą toruńską, racuchy z jabłkami i serkiem waniliowym, kompot wieloowocowy. ALERGENY( soja, jaja, gluten, białko mleka).

Podwieczorek: sałatka owocowa, paluszki. ALERGENY( gluten).

Czwartek 19.04.

Śniadanie: weka z masłem, serkiem Bieluchem, rzodkiewka, ogórek zielony, szczypiorek, kakao, jabłko. ALERGENY(gluten, białko mleka).

Obiad: zupa jarzynowa z lanym ciastem, zielenina, filet z indyka duszony w jarzynach, kasza kus-kus, woda z cytryną, ALERGENY(seler, jaja , gluten,).

Podwieczorek: gruszka, herbatniki. ALERGENY(gluten)

Piątek 20.04.

Śniadanie: chleb wielozbożowy z masłem, szynką wieprzową, papryka, kawa z mlekiem, jabłko. ALERGENY(gluten, białko mleka)

Obiad: zupa jarzynowa z ryżem, zielenina, pulpety rybne w sosie koperkowym, ziemniaki, sałatka z pomidorów z cebulką, kompot wieloowocowy, ALERGENY(seler, jaja, ryba, gluten).

Podwieczorek: rogal maślany, herbatka owocowa. ALERGENY(gluten, jaja)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *